Σπουδές

Μεταδιδακτορικές σπουδές

Γερμανία

Ludwig-Maximilian Universität München – Fakultät für Forstwissenschaft Lehrstuhl für Waldbau und Forsteinrichtung (1.10.1992 – 31.5.1993) (Π1)

1. Κατά την εκεί παραμονή μου ασχολήθηκα με τα εξής θέματα:
  2. Φυσική αναγέννηση.
  3. Κηπευτό δάσος.
  4. Φυσική Δασοκομία (Naturnahe Waldbau).
  5. Αλλαγή κλίματος, Δάσος και κλίμα.
  6. Ανόρθωση υποβαθμισμένων δασικών οικοσυστημάτων.
  7. Δασοπονία τροπικών χωρών.
  8. Τεχνητή ίδρυση συστάδων.
  9. Καλλιέργεια φυσικών και τεχνητών συστάδων.
  10. Διαχείριση Δασών.
  11. Εκπαίδευση δοκίμων δασολόγων.
  12. Εκπαίδευση και εξέταση φοιτητών στο μάθημα της Δασοκομίας.

Μεταπτυχιακές σπουδές

Διδακτορικό Δίπλωμα Τμήματος Δασολογίας και Φυσικού Περιβάλλοντος, Σχολής Γεωτεχνικών Επιστημών Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (Π2).

Τίτλος διατριβής: «Συνθήκες φυσικής εγκατάστασης της δασικής πεύκης σε περιοχή της Ροδόπης».
Επιβλέπων καθηγητής: Σπ. Ντάφης.

Συμβουλευτική Επιτροπή: Ν. Αθανασιάδης, Καθηγητής, Ν. Παπαμίχος, Καθηγητής.

Εξεταστική Επιτροπή: Σπ. Ντάφης, Καθηγητής, Ν. Αθανασιάδης, Καθηγητής, Ν. Παπαμίχος, Καθηγητής, Α. Χατζηστάθης, Αν. Καθηγητής, Π. Σμύρης, Αν. Καθηγητής

Έτος απόκτησης: 1990.

Βαθμός: Άριστα.

Μετεκπαίδευση στο εξωτερικό

Ελβετία
Τον Σεπτέμβριο του 1986 επισκέφθηκα το Ομοσπονδιακό Πολυτεχνείο της Ζυρίχης όπου παρέμεινα επί δίμηνο και ενημερώθηκα σε διάφορα δασοκομικά θέματα (Π3).

Βέλγιο
Τον Οκτώβριο του 1987 επισκέφθηκα το κρατικό Πανεπιστήμιο της Γάνδης. Κατά την εκεί παραμονή μου διάρκειας δυο μηνών, επισκέφθηκα τα περισσότερα δάση του Φλαμανδικού τμήματος και ενημερώθηκα σε διάφορα δασοκομικά και δασο-οικολογικά θέματα (Π4).

Πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης

Πτυχίο Τμήματος Δασολογίας, Γεωπονικής και Δασολογικής Σχολής Αριστοτέλειου Πανεπιστήμιου Θεσσαλονίκης (Π5)

Έτος απόκτησης: 1979.

Βαθμός πτυχίου: Λίαν καλώς (7,00)

Δευτεροβάθμια εκπαίδευση

Απολυτήριο δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης Γυμνασίου Αρρένων Ελασσόνας, Τμήμα πρακτικό.

Έτος απόκτησης: 1973.

Βαθμός: Λίαν Καλώς.

Ξένες Γλώσσες

• Άριστη γνώση της Αγγλικής γλώσσας.
  • Πολύ καλή γνώση της Γερμανικής γλώσσας.